"Murderball - gra o życie"

"Murderball - gra o życie" to emocjonalny, pełen pasji, dynamiczny dokument, opowiadający o zajadłej rywalizacji i niezwykłych osobowościach graczy w rugby. Szczególnych graczy: zawodnicy są sparaliżowani, poruszają się na wózkach inwalidzkich. Śledzimy ich drogę od sali gimnastycznej w środkowych Stanach Zjednoczonych do areny olimpijskiej w Atenach. Każdemu z bohaterów kamera przygląda się oddzielnie, każdy z nich ma swoją historię. Spotkają się na boisku jako przeciwnicy.


To dokument nowej generacji - szybki montaż, pomieszanie materiałów z różnych źródeł i ostra muzyka sprawiają, że film od pierwszych sekund wciąga i zaskakuje. Zaskakuje także punktem widzenia. Film o ludziach na wózkach inwalidzkich, który były pełen radości życia - to brzmi niemal jak żart. Autorom filmu sztuka ta jednak w pełni się udała.
Film przenosi nas do świata niepełnosprawnych zbudowanego na tych samych prawach, co nasz i stawia pomiędzy nimi znak równości. Emocje bohaterów stają się naszymi. Już nie patrzymy na nich jak na innych. Dla nich i dla nas najważniejsze jest teraz jedno: kto wygra mecz.
Siła, mądrość i odwaga, zemsta, seks i walka - w świecie, o którym opowiada "Murderball - gra o życie" jest miejsce na wszystko. Film podbija serca publiczności i krytyki na całym świecie, a ukoronowaniem długiej listy nagród jest nominacja do Oscara.

Murderball - gra o życie
Gatunek:dokumentalny
Produkcja:Against Gravity
Rok produkcji:2005
Kraj:USA
Reżyseria:
Czas trwania:82 min